
Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) jest to system wykorzystywany do sprawdzenia prac dyplomowych pod kątem plagiatu i jest przeznaczony do wsparcia pracy weryfikacyjnej promotora (opiekuna) pracy. Jednolity System Antyplagiatowy jest udostępniany nieodpłatnie wszystkim uczelniom w kraju.
Obowiązek sprawdzenia prac dyplomowych w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym wprowadziła ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek sprawdzania przez uczelnie pisemnych prac dyplomowych z wykorzystaniem JSA począwszy od roku akademickiego 2018/2019.
JSA współpracuje z Ogólnopolskim Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych (ORPPD). Właścicielem systemu jest Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego. Budowa i administracja JSA jest realizowana przez Ośrodek Przetwarzania Informacji - PIB pod nadzorem Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
*
Strona JSA i logowanie:
https://jsa.opi.org.pl/home/login
*
Jak działa JSA?
JSA wykrywa
-
klony prac dyplomowych
-
zapożyczenia fragmentów w jednym lub wielu źródłach referencyjnych
-
fragmenty podobne semantycznie do tekstów w źródłach referencyjnych (niezależnie od szyku słów we frazie)
-
zmiany stylu pisania pracy
-
znaki pochodzące z alfabetu innego niż język badany, ukryte znaki specjalne
-
mikrospacje i inne prawdopodobne manipulacje czcionką w celach ukrycia zapożyczeń
Dane z prac sprawdzanych w JSA mogą być porównywane do danych z następujących repozytoriów:
-
ORPPD – Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych
-
NEKST – wyszukiwarka polskiego Internetu
-
Baza aktów prawnych
-
Elementy anglojęzycznego Internetu (Wikipedia)
-
Wewnętrzna baza uczelni udostępniona do badań JSA
System zaczyna badanie pracy od wyekstrahowania samego tekstu, to znaczy pozbawionego formatowania i grafik. Należy zauważyć, iż statystyki znaków mogą się nieznacznie różnić w zależności od formatu przesłanej pracy (pdf/doc), gdyż system pobiera tekst z grafik w przypadku plików z rozszerzeniec doc. Kolejnym etapem badania jest wyszukanie fragmentów prac podobnych do treści pracy badanej w indeksach baz porównawczych. Dla każdej pary dokumentów dokonywane jest dokładne porównanie treści w celu znalezienia pasaży.
Do badania antyplagiatowego stosowane jest również badanie stylometryczne mające pomóc w określeniu czy praca napisana została samodzielnie.
*
Centrum pomocy JSA
https://jsa.opi.org.pl/centrum-pomocy/
Materiały szkoleniowe dotyczące obsługi JSA
https://jsa.opi.org.pl/centrum-pomocy/baza-wiedzy-kategoria/instr/