Przejdź do treści

mgr Arkadiusz Buczyński

Kierownik Stacji Terenowej

Instytutu Nauk Biologicznych UKSW

we Wróblach-Wargocinie (gm. Maciejowice).


E-mail: a.buczynski@uksw.edu.pl

Adres: ul. Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa, bud. 24, p. 414


Dorobek naukowy/profile naukowe


Sylwetka naukowa

Magisterium: 2000 „Straty jaj w koloniach mewy pospolitej (Larus canus) na Wiśle – znaczenie trzeciego jaja w lęgu”. Uniwersytet Warszawski


Biolog środowiskowy, specjalista w dziedzinie ekologii i ochrony ptaków, laborant. Wieloletni pracownik Instytutu Ekologii PAN, Centrum Badań Ekologicznych PAN a od 2014 roku Instytutu Nauk Biologicznych i Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie w zakresie ekologii populacyjnej zdobywał na stażu na Uniwersytecie w Antwerpii na Wydziale Biologii (Wilrijk, Belgia). Główne zainteresowania naukowe są związane z ekologią rozrodu mewy siwej, aktywną ochroną gatunkową, genetyką populacyjną oraz zastosowaniem systemów GIS do tworzenia przestrzennych zobrazowań danych biologicznych i ekologicznych.
Od 1999 r. pracuje w zespole badającym mewy i rybitwy na wyspach w środkowym odcinku rzeki Wisły. Uczestniczył w projektach badawczych finansowanych przez KBN/NCN. Bierze czynny udział w projektach aktywnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków wysp środkowej Wisły. Współpracuje z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.

Zainteresowania naukowe są związane z obszarem Wisły Środkowej. Uczestniczę w prowadzeniu badań naukowych dotyczących ekologii rozrodu mewy siwej. Biorę także udział w aktywnej ochronie mew i rybitw na tym terenie. Jako laborant opracowuję zebrany w terenie materiał genetyczny.


Wybrane projekty, ekspertyzy

Projekt Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych”.

Od 2021, (441/2020), Projekt dofinansowany w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” MF EOG 2014-2021 (zastępca kierownika projektu) „Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych: wdrażanie wybranych zadań ochronnych na obszarze OSOP Dolina Środkowej Wisły” PLB140004.

2011/2016, (N N304 138540), Uwarunkowania proporcji płci w lęgach mew Lari: znaczenie dymorfizmu wielkości związanego z płcią, środowiska życia i kondycji rodziców. Narodowe Centrum Nauki.

2011/2014, (POIS.05.01.00-00-325/10.00), Czynna ochrona zagrożonych gatunków awifauny wysp na obszarze OSOP Dolina Środkowej Wisły: kontynuacja.

2010, (Nr 1701/544/IV/10), Utrwalanie efektów czynnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków na środkowej Wiśle. Projekt finansowany przez Ekofundusz.