Adiunkt w Instytucie Nauk Biologicznych UKSW.
Sekretarz w Instytucie Nauk Biologicznych.
Członek Wydziałowej Podkomisji Dydaktycznej.
Członek Rady Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej.
Planista na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej
E-mail: k.karaban@uksw.edu.pl
Adres: ul. Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa, bud. 24, p. 306
Dorobek naukowy/profile naukowe
Sylwetka naukowa
Doktorat: 2021 „Wpływ dżdżownic na liczebność i strukturę zespołów mezofauny w glebie”. Rada Naukowa Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk.
Magisterium: 2008 „Wpływ różnorodności zespołów dżdżownic na dynamikę liczebności wazonkowców: eksperyment w mikrokosmosach glebowych”. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Tematyka badawcza związana jest z ekologią organizmów glebowych oraz wodnych oraz zagadnieniami z zakresu ochrony środowiska.
Prowadzone tematy badawcze:
– wpływ dżdżownic na zagęszczenie i strukturę zespołu mezofauny glebowej
– wpływ różnych systemów upraw na zespół mezofauny glebowej
– hodowla skorupiaków konsumpcyjnych
– wpływ kwasów tłuszczowych na przeżywalność i rozwój populacji bezkręgowców wodnych (stułbi, krewetek i raków)
– zanieczyszczenie wód słodkich i morskich mikroplastikiem
– pasożyty słodkowodnych skorupiaków.
Wybrane projekty, ekspertyzy
Finansowanie zewnętrzne
W listopadzie 2012 roku otrzymał stypendium i wsparcie towarzyszące dla doktorantów na Mazowszu w ramach projektu systemowego Samorządu Województwa Mazowieckiego „Potencjał naukowy wsparciem dla gospodarki Mazowsza – stypendia dla doktorantów” (Poddziałanie 8.2.2 PO KL).
Od 30.03.2010 do 26 września 2012 roku był kierownik projektu naukowego finansowanego przez MNiSW. Tytuł projektu: Mechanizmy interakcji pomiędzy mezofauną a dżdżownicami w systemie glebowym. Projekt realizowany w jednostce naukowej: Polska Akademia Nauk Centrum Badań Ekologicznych w Dziekanowie Leśnym.
Od 01.07.2006 do listopada 2009 roku byłem wykonawcą w projekcie badawczym finansowanym przez MNiSW zatytułowanym: „Oddziaływania w zespołach dżdżownic, wpływ różnorodności i konsekwencje zmian klimatycznych. Kierownik projektu: dr A.V. Uvarov. Projekt realizowany w jednostce naukowej: Polska Akademia Nauk Centrum Badań Ekologicznych w Dziekanowie Leśnym.
Finansowanie wewnętrzne – rozwojowe UKSW
2020 – Krewetki Neocaridina davidii jako wektor pasożytniczych epibiontów mogących zagrażać skorupiakom słodkowodnym w Polsce.
2020 – Zanieczyszczenie mikroplastikiem gleby oraz izolowanych zbiorników słodkowodnych na obszarze tundry arktycznej – zespołowy.
2019 – Czy dieta uzupełniana o wybrane kwasy tłuszczowe wpływa na tempo wzrostu i przeżywalność raków luizjańskich (Procambarus clarkii).
2018 – Czy rekultywacja gleby prowadzona w ramach projektu EKOHEMPKON powoduje zmiany w zespole mikrostawonogów glebowych?
2018 – Biologia i ekologia wybranych azjatyckich gatunków dżdżownic – projekt zagraniczny w ramach współpracy z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym w Omsku.
2017 – Wpływ fosfogipsów na zagęszczenie i różnorodność mikrostawonogów glebowych – eksperyment terenowy.
2016 – Biologia i ekologia wybranych azjatyckich gatunków dżdżownic – wyjazd na badania do Rosji – Państwowy Pedagogiczny Uniwersytet w Omsku.
2016 – Wpływ wieloletnich monokultur na strukturę zespołu mikrostawonogów w agrocenozach.
2015 – Czy różne sposoby gospodarowania terenami zielonymi w miastach wpływają na zagęszczenie i różnorodność gatunkową dżdżownic i skoczogonków?