
Centrum Ekologii i Ekofilozofii poprzednio Instytut Ekologii i Bioetyki (IEiB) powstało na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w 2002 roku w wyniku przekształcenia w roku 1984/85 na WFCh ATK specjalności „Ekologia Człowieka i Bioetyka”.
Premiera emisji reportażu z naszym CEiE udziałem była w ostatni piątek. Realizowany przez nas projekt, był jednym z pięciu spośród blisko 1000 finansowanych w latach 2014-2021 z Funduszy EOG (tzw. Fundusze Norweskie), który został wybrany do promocji Funduszu EOG w formie reportażu. Film ponoć został bardzo dobrze przyjęty zarówno w Polsce, jak i na forum międzynarodowym: w krajach tworzących fundusze norweskie i w komisji Europejskiej, gdzie też już został wyemitowany. Fundusze Norweskie to jeden z trzech, obok LIFE i funduszy szwajcarskich największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie Funduszy wspierających między innymi czynną ochronę przyrody.
Linki promocyjne:
https://www.eog.gov.pl/kampania
Linki do posta na Facebooku i Instagramie z filmem:
Dnia 13 czerwca w budynku nr 24, odbyła się wystawa fotograficzna pt. „Szaro! Zielono! Warszawsko!”, będąca podsumowaniem konkursu zorganizowanego przez studenta II roku Ochrony Środowiska wraz z Centrum Ekologii i Ekofilozofii.
Wystawa ukazuje dwie kontrastujące twarze stolicy – z jednej strony miejską szarość: beton, bloki, place budowy i ruchliwe ulice, z drugiej – zieleń: parki, skwery, dzikie zakątki natury i zielone dachy. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na środowiskowy wymiar życia w mieście oraz ukazanie, jak urbanizacja współistnieje (lub nie) z przestrzenią naturalną.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu – ich prace można oglądać w holu budynku 24. Dziękujemy również gościom i społeczności akademickiej za aktywny udział w konkursie.






Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW zdobyło finansowanie w ramach, ogłoszonego przez MEN w marcu 2025 roku, projektu „Odkrywcy”. Sukces ogromny, bo na 691 złożonych wniosków zajęliśmy 26 miejsce. Tytuł projektu: „Nauka nie jest nudna!!! Biologia w praktyce – warsztaty edukacyjne dla młodzieży”.
Kierownikiem projektu jest dr hab. Anna Myszka, opiekunem naukowym projektu jest prof. dr hab. Jacek Tomczyk.
Przyznane środki to 258 811 PLN.